TurkishEnglish
İSAVAM – 0850 308 31 93
TurkishEnglish
'Huzurlu bir aile için, evlilik öncesi muhtemel sorunlar veya evlilik sırasında yaşadığınız problemleriniz için, alanında uzman psikologlarımızdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.'
Hemen Randevu Alın

Doğru Zamanı Beklemek

Doğru Zamanı Beklemek

Evlenmek için doğru zaman ne zaman? Çocuk sahibi olmak için doğru zaman ne zaman? Hep aklınızda olup bir türlü fırsat bulamadığınız hobinizi yapmak için doğru zaman ne zaman? Doğru zaman ne zaman? Öyle bir zaman dilimi var mıdır sizce?

Bazen bir şeyi yapmak için doğru zamanı bekleriz. Yapmak istediğimiz şey öyle kıymetlidir ki onu yaparken hataya düşmekten korkarız. Beklemenin ve doğru anı kollamanın hata yapmamaya çare olduğunu düşünürüz. Bu durum bol miktarda özveri , hassasiyet ve sabır gerektirir. Ve bazen gerçekten de doğru zamanı beklemenin meyvelerinden faydalanırız. “Bunu şimdi değil de 10 sene evvel yapmış olsaydım bu şekilde mutlu hissettirmezdi.” “Bu elbiseyi 3 ay sonra almış olsaydım daha pahalıya gelirdi.” “Bu yazıyı hayatımın gençlik döneminde okumuş olsaydım anlamsız gelirdi.” Bu meyveler bizi iyi hissettirir, doğru şeyi yaptığımızı düşündüğünüzden dolayı bir nevi içimizi rahatlatmış oluruz. Bunlara ek olarak, bazı şeyler için gerçekten doğru zaman vardır. Mesela bir bebeğe 1 yaşından önce tuvalet eğitimi vermek pek etkili değildir. Veya ektiğimiz bir domates çekirdeğinin bir haftada mahsül vermesini beklemek pek işten değildir. Bazı şeyler için doğru zamanı beklemek elzemdir.

Peki ya, doğru anı beklerken bir şeyler için geç kaldığınızı düşündüğünüz olur mu? “Keşke o zaman yapsaydım bu işleri, artık çok geç.” Sınava erkenden hazırlanmaya başlamış olsaydım böyle olmazdı.” “Zamanında konuşsaydım şu an ilişkimiz böyle olmazdı.” “ Benim yaşım geçti bunları yapmam artık mümkün değil.” Bu keşkeler hayatımızın içinde çok fazla varsa belki doğru zamanı beklemek asıl amacı en iyiye eriştirmek olmaktan çıkıp iyileri engelleyen bir duruma dönüşmüş olabilir. Yaşam serüveninde doğruları yapma kaygısı çok kıymetlidir. Bizi doğru anda doğru şeyi yapmaya motive eder. Fakat bu kaygı dozunu aşıp eğer “kaçınmalara” vesile oluyorsa doğru zamanı beklemek artık hayatın işlevini bozan bir etkene dönüşmüş olabilir.

Bir şeyleri yapmadan önce kaygılanmak, korkmak, o şeyi yapmanın bize getireceği sonuçları düşünmek çok doğal ve normaldir. Fakat bu düşünme süreçleri bazen bizi şu andan koparır. Her şey yaşandığı zamana, döneme aittir. Bazı zamanlar istemeden hatalar yaparız, pişman oluruz. Hatadan ne kadar kaçınmak istesek de, yaşam yolculuğunda bir meselenin peşinde olup hata yapmamak pek mümkün değildir. Peki ya doğru zamanı bekleyip hatalı davranışı yapmamak, acaba bizleri hangi doğruları yapmaktan mahrum bırakıyor? Kalan sözü size bırakıyorum.

Psikolog Zeynep Beyza Erkılıç

24 Kasım 2022
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabilirim?