TurkishEnglish
İSAVAM – 0850 308 31 93
TurkishEnglish
'Huzurlu bir aile için, evlilik öncesi muhtemel sorunlar veya evlilik sırasında yaşadığınız problemleriniz için, alanında uzman psikologlarımızdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.'
Hemen Randevu Alın

Düşünüyorum, Öyleyse Yarın!

Düşünüyorum, Öyleyse Yarın!

 

Erteleme davranışı çoğunluk tarafından tembellik, beceriksizlik, üşenme gibi kavramlarla sıkça anılan bir davranıştır. Ertelemenin temel sebebinin kişinin eksik yanları ile ilgili olduğu varsayılır. Oysa araştırmalar gösteriyor ki aynı tembellik veya üşengeçlik gibi mükemmeliyetçilik de erteleme davranışının önemli belirtilerindendir.

Yani bu ne demek oluyor? Bu demek oluyor ki bazen koyduğumuz hedefler kusursuz gerçekleşsin istediğimiz için o kusursuzluğa erişmemizde problem varsa da erteleyebiliyoruz. Yaptığı iş tam olsun, hiçbir pürüz çıkmasın isteyen insanlar da bu nedenle işlerini veya kendilerine hazırladıkları planları erteleyebiliyorlar. Çünkü olası bir pürüzün yaşatacağı kaygıya katlanmak istemezler. Olası kaygıdan kaçmak için de eylemden kaçar dururlar yani ertelerler.

Bu noktada belki de zihnimize şu soruyu yöneltebiliriz: “Mükemmel olmak zorunda mı?” Hatalarımız, düşmelerimiz, kalkmalarımız, aksaklıklarımız bizi biz kılan şeyler. Bu yanlarımızı kabul edip kucaklayıp onlarla baş edebilmeyi öğrenmek yerine onları köşede içimizi hep huzursuz eden bir yığın olarak bekletmek hem ruhumuzu hem de bedenimizi yoracaktır.

İşte tam bu yüzden erteliyorsanız kendinize ben çok mu tembelim etiketinden farklı olarak acaba en iyisi olsun diye beklemek duvarına mı sığınıyorum diye bir soru yöneltebilirsiniz. Alacağınız cevap samimiyse muhakkak harekete geçirecektir. Düşünmekten öte eylem ertelemenin en büyük rakibidir. Bize zor da gelse eyleme geçenlerden olursak yarın bugün adına elimizde düşünmekten bir fazlası kalabilir.

Psikolog Amine Şentürk

14 Aralık 2022
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabilirim?