TurkishEnglish
İSAVAM – 0850 308 31 93
TurkishEnglish
'Huzurlu bir aile için, evlilik öncesi muhtemel sorunlar veya evlilik sırasında yaşadığınız problemleriniz için, alanında uzman psikologlarımızdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.'
Hemen Randevu Alın

Haklıyım! Haksızsın!

Haklıyım! Haksızsın!

Sizce domates yemenin en uygun zamanı ne zamandır? Yaz aylarında yenilen domates ile kış aylarında yenilen domates bir tutulabilir mi? Kışın domates yemek size göre kesinle sağlıksız mıdır yoksa yenilmesinde bir sakınca yok mudur? Hadi bunları geçelim, domates ilaçlamalardan dolayı kabuğu soyularak mı yenilmelidir? Ya da israf olmaması ve vitaminin kabuğunda olmasından dolayı kesinlikle kabuğuyla beraber mi tüketilmelidir? Eminim herkesin bu sorulara kendi bakış açılarına göre oldukça makul cevapları vardır. Eminim bu cevaplarda herkesin az veya çok haklılık payı da vardır. Peki ya doğduğunuz evde verdiğiniz cevaplara benzer kurallar uygulanır mıydı? Bu kurallar hala hayatınızın birer parçası mı?

Her bireyin kendine has kişisel tercihleri ve kuralları vardır. Bazı bireyler bu tercih ve kuralları ebeveynlerinden farkında olmadan doğrudan kabul ederler. Çünkü daha önce bu kuralları bir filtreden geçirerek değerlendirme fırsatı bulamamışlardır. Hatta bazen bu kuralların varlığının farkında bile değillerdir. Evlilik, bu tercih ve kuralların değerlendirilip yeniden gözden geçirilmesi için en iyi yapılardan birisidir. Çünkü evlilikle beraber her birey kendi kök ailesinden bir takım kuralları getirir. Özellikle evliliğin ilk dönemlerinde bu kural farklılıkları çatışma yaşanmasına sebebiyet verebilir. Eşler birbirlerinin tercihlerini, yöntemlerini, kurallarını, doğru ve yanlışlarını anlamsız bulabilir. Bu durumun yaşanması kadar da doğal bir şey yoktur. Her birey yaşadığı günlerin bir yansımasıdır ve genellikle evlenene kadar kişilerin yaşamaya alıştığı bir düzen vardır. Bu düzen iyi veya kötü kişilerin alışık olduğu, kurallarını bildiği, sınırlarının farkında olduğu bir konfor alanıdır. Konfor alanından çıkıp yepyeni bir sistem kurmak zaman zaman zorlayıcı olabilir. Ve bu zorlanmalar bazen çatışmalara, tartışmalara hatta kavgalara sebebiyet verebilir.

Kişisel tercih ve kuralların eşler arasında tartışılması yeni bir düzen kurulması, beraber kararlar alınması, eşlerin birbirini daha yakından tanıması ve kendi bakış açılarını geliştirmeleri açısından çok önemli bir rol oynarken bazı zamanlar “Haklıyım. Haksızsın!” polemiğine sebebiyet verebilir. Tartışılan konulara kendi pencerelerinden bakan eşler, kendilerinin haklı veya haksız olduklarını düşünebilirler. Peki bu haklılığın veya haksızlığın araştırılması her zaman olumlu sonuçlar doğurur mu? Aslında evlilikte uzlaşmak, orta yolu bulmak, anlaşmak çok daha elzem ve önemli bir meseledir.

Uzlaşmak bazen eşlerden birinin kuralına uyum sağlamak olabilir. Bazen iki tarafın kurallarının tam ortasında bir şey yapmak olabilir. Veya iki tarafın istediğini yapmamak da olabilir. Yani domatesi sadece yaz aylarında yiyebilirler. Veya domatesi yaz aylarında yiyip kabuğunu da soyabilirler. Veya domatesi yemeyi bırakıp sadece salça olarak tüketebilirler. Burada esas olan, bu kararı beraber almaları ve bu karardan her iki tarafın da memnun olmasıdır. Aksi halde fikirlerini dayatmak, karşı tarafın fikrini değiştirmeye çalışmak, duygu ve düşüncelerini öğrenmeden kendi doğrusunu savunmak çok faydalı olmayacaktır. Odağımızı haklıyım, haksızsına yöneltmek yerine domatesin nasıl yenilebileceğine karar vermeye yönlendirmek daha faydalı olacaktır.

Psikolog/Aile Danışmanı Zeynep Beyza Erkılıç

28 Eylül 2022
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabilirim?